Drobečková navigace: Úvodní stránka > Spolky a sdružení > Turistický klub > Aktuální výlety > Výlet dne 8.8.2009 > První turistický výlet Turistického klubu Moravice dne 8.8.2009 >
Obsah:

První turistický výlet Turistického klubu Moravice dne 8.8.2009


Poznáváme své okolí.

 V sobotu dne 8.8.2009 se uskutečnil první výlet nově založeného Turistického klubu Moravice. Zúčastnili se ho p. Hošek Pavel, p. Vícha Lubomír, p. Onderka Milouš a p. Dus Josef. 

Vyjeli jsme v půl deváté ráno od zbrojnice obecním autem směrem na Nové Lublice, Kerhartice, kde byla dnes již neexistující vesnice s kostelem, který ještě před několika roky stál.    Přejíždíme hráz Kružberské přehrady, ve Svatoňovicích odbočíme na Budišov nad Budišovkou, před kterým přejíždíme pomyslnou hranici mezi Slezskem a Moravou.   

        Auto jsme zaparkovali na náměstí v Budišově a navštívili jsme místní muzeum, které je umístěno v budově bývalého mlýna. Zajímavá, stará stavba, ve které jsou schromážděny exponáty z břidlice, mapy břidlicových dolů v okolí – dnes již zavřené. Historii města Budišova i těžbu břidlice, včetně snímky z dolů, jsme shlédli na videoprezentaci. Malé, ale zajímavé muzeum.   

Vedle muzea stojí starý kamenný most se sochou Sv. Jana nad řekou Budišovkou. Využili jsme příležitosti a navštívili otevřený kostel na náměstí.

Dále pokračujeme na Starou vodu – poutní místo ( Svatá Anna ). Vedle opravovaného kostela je torzo kláštera. Zbytek vesnice je srovnán se zemí. Na informační tabuli si prohlížíme staré záběry vesnice a získáváme představu o rozsáhlé vesnici, kde žilo přes 300 obyvatel. Pěšky se vydáváme asi 300 m vzdálené Královské studánce, kde ze svahu teče průzračněčistá voda. Opravený altán září novými barvami. Přečetli jsme si legendu o poustevníkovi, který tady pobýval.

Po návratu k autu se pak vydáváme přes Guntramovice k cestěČesko-Německého porozumění. Tato cesta se skládá z cca 80 ks mramorových tabulí, které věnovali různí dárci, občané, firmy, obce i spolky  z ČR, Německa Polska, USA a další. Mramorová tabule obce Moravice tam chybí a tak se logicky nabízí otázka, zdali bychom za naší obec nenechali jednu do chodníku smíření zabudovat. Kromě nápisu obec Moravice by se hodilo nechat vyrýt jednoduchý vzkaz s tématem smíření. Tímto vyzýváme občany o možné návrhy textu.            

Vedle cesty Smíření stojí starý železný kříž na místě hromadného hrobu z Prusko-Rakouské

války v roce 1758. Generál Laudon s rakouským vojskem tam přepadl zásobovací kolonu pruského císaře Fridricha a tím zabránil dobytí Olomouce Prušáky.

Dále pak pěšky, asi 1,5 km dlouhou cestou, dojdeme k Zlaté lípě. Tento strom je opředen legendami z doby těchto bojů. Obvod chráněného stromu je přes 3 m a stáří je odhadováno na 300 let. Dále pak hledáme a posléze nacházíme kráter vyhaslé sopky 780 m vysoké Červené hory. Kráter je velice zajímavý se svým „špuntem“ uprostřed a kolmými stěnami sopouchu. Určitě se sem ještě v budoucnu vrátíme.

Naše cesta pokračuje přes Dvorce do vesnice Roudná, kde zdoláváme vrchol bývalé sopky Velký Roudný, který dosahuje 780 m nadmořské výšky. Výstup je fyzicky náročný, ale zdárně jsme jej zvládli. Nahoře stojí stará kaplička a nová dřevěná vyhlídková věž, která je cca 20 m vysoká. Z věže je nádherný výhled severním směrem na Bruntál, Praděd a na přehradu Slezská Harta. Bohužel výhledu k naší domovině brání vysoký les. U rozhledny se rozcházíme. P Onderka s p. Dusem se vracejí stejnou cestou k autu a p. Vícha s p. Hoškem scházejí památnou křížovou cestou na druhé straně hory do Roudna. Opět se scházíme v místní hospodě, kde svlažíme vyprahlá, žíznivá hrdla dobrým pivem. Řidič bohužel nealkoholickým.

Odjíždíme kolem přehrady přes její sypanou hráz do Jakartovic, kde si v hospodě dopřejeme výborné jídlo a pivo a poté jedeme domů.

 V půl šesté večer se unaveni ale spokojeni vracíme domů. Věříme, že podobných vydařených výletů bude více

Muzeum břidlice v Budišově
Muzeum břidlice v Budišově

 
Kamenný most v Budišově
Kamenný most v Budišově

 
Vnitřek Královy studánky
Vnitřek Královy studánky

 
Králova studánka
Králova studánka

 

 
Před informační tabulí
Před informační tabulí

 
Chodník porozumění
Chodník porozumění

 
Železný kříž hromadného hrobu
Železný kříž hromadného hrobu

 
Vyhaslá sopka Červené hory
Vyhaslá sopka Červené hory

 
Rozhledna Velký Roudný
Rozhledna Velký Roudný

 
Na rozhledně
Na rozhledně

 
Výhled z rozhledny
Výhled z rozhledny

 
Kaplička Velký Roudný
Kaplička Velký Roudný

 
Stará Voda - Svatá Anna
Stará Voda - Svatá Anna

 
Špunt sopky
Špunt sopky