Drobečková navigace: Úvodní stránka > Spolky a sdružení > Turistický klub > Aktuální výlety > Výlet dne 4.10.2009 > Čtvrtý výlet turistického klubu Moravice do Ostravy dne 4. 10. 2009 >
Obsah:

Čtvrtý výlet turistického klubu Moravice do Ostravy dne 4. 10. 2009

 

Výlety turistického klubu se zdárně rozjely. To co bylo před půl rokem ideou několika lidí a více méně  zbožné přání se stalo skutečnosti. Občané, kteří již se výletu zúčastnili, mají zájem jezdit dál a když se najde trasa a termín, rádi se připojí.
Volný termín obecního auta byl s ohledem na sportovce stanoven na neděli  4.10. 2009.   Trasa výletu byla stanovena: Hornické muzeum Landek v Petřkovicích, Slezkoostravský hrad v Ostravě, Muzeum miniatur na Černé Louce a prohlídka opevnění v Darkovičkách.
Odjezd byl stanoven na 8 hodin ráno, kdy se před naší zbrojnicí sešli účastníci zájezdu: p. Dus Josef, p. Vícha Lubomír, p. Pinkavová Kamila, p. Volná Marcela, p. Knob Václav, p. Knobová Jana, p. Chalupová Vlasta a p. Hošek Pavel.
 
Vyjeli jsme včas a tak okolo deváté hodiny jsme přijeli na parkoviště u dolu Landek v Petřkovicích. Bylo dost času do prohlídky, takže jsme poseděli v restauraci na kávě a prohlédli si areál. V deset hodin jsme nastoupili na prohlídku. Nejdříve jsme si ve správní budově  prohlédli výstavku historie dobývaní uhlí v Ostravě s odborným výkladem. Poté se přesunuli k těžní věží k fárání do dolů. V hloubce cca 4 m jsme se vydali důlními chodbami k rubání. Zprvu jsme viděli nejstarší středověký způsob těžby uhlí  pomocí sochoru a lopat v rubání cca 50 cm vysokých, kde havíř ležel celou směnu a prokopával se uhlím. Padla tam poznámka, že to je jedna z mála činnosti, kdy pracovník celou šichtu leží. Pokračovali jsme chodbami dál až jsme se dostali do rubání už moderního pomocí sbíječek, kombajnů, pluhů a škrabáku.  Po ukončení jsme se vrátili k šachtě  a vyfárali zase 4 m na povrch. Bylo to velice poučné a mnozí z nás si tvrdou práci horníku neuměli dosud vůbec představit.
 
Pokračovali jsme dál autem k Slezskoostravskému  hradu. Pomocí navigace GPS  nebyl problém orientace, takže jsme byli u hradu coby dup.  Prohlídka hradu nám nezabrala mnoho času, moc k vidění tam není, takže jsme využili výstavku vín a vrhli se na koštování. Na hradě byla ještě výstavka krajek a otevřeny prostory mučírny. Po vyčerpání všech možnosti na hradě jsme se vydali k muzeu miniatur na Černé louce v Ostravě. Na výstavě je značné množství maket historických lodí a venku makety všech významných světových staveb od pyramidy přes Aténské stavby, sedm starých divů světa k Eiffelové věži v Paříži. V místní restauraci jsme pojedli a vydali se domů. Vzhledem k pokročilé době jsme vypustili opevnění v Darkovičkách. Snad příště. Dojeli jsme kolem 17. hodiny  z výletu. Výlet se líbila a již se plánuje další. Ten by měl být do Wieliczky a Krakova v Polsku. Takže uvidíme.